4 pilíře vědomého vztahu

pilire vedomeho vztahu

Také pozorujete ve svém okolí, že dosavadní model vztahu přestává být funkční? Posloucháte stále dokola, jak jsou vaši přátelé nespokojeni ve svých vztazích a hledají co změnit, aby jim vztahy začaly fungovat? A co vy? Staráte se o svůj vztah? Znáte 4 pilíře vědomého vztahu?

Vztah verze 1.0

Většina lidí vstupuje do vztahů pro uspokojení svých vlastních potřeb. Díky naučeným vzorcům předávaných z generace na generaci tak činí s „dobrým“ úmyslem. Od malička nás učí, že si musíme najít partnera, oženit se nebo vdát a žít až do konce života ve svazku. Klasické programy „Vdáš se a budeš dobrou matkou“ nebo „Jestli se neoženíš, tak tě žádná pak chtít nebude“.

Čím dál více lidí pociťuje nutnost změny. Nejedná se už jen o „blbé“ pocity, ale přechází to do fyzických pocitů tlaku nebo bolesti na různých místech po těle.  Pokud to znáte, tak mu potvrdíte, že se celkem rychle z počátečního šoku, že „už to mám taky“, přesunete k hledání odpovědí.

Vezeme se z kopce

Ze strachu se upínáme na partnery, vyžadujeme utvrzování, že partnerovi na nás záleží, chceme slyšet, že nás miluje. Budujeme si iluze jistoty tím, že k sobě přivazujeme další a další osoby.

Jak jde čas, tak se tlaky na nás zesilují. Uvnitř toužíme po změně, změna stále nepřichází a vztahový subsystém se hroutí. Dohady, rozepře, hra kdo z koho. Soupeření a rivalita namísto spolupráce.

Ale ty konce

Všechny ty hry s partnerem, kopance a zkoušky. To všechno nás má přivést k tomu, abychom změnili své vlastní vztahové vzorce i v těch nejintimnějších vztazích.

Ta nepohoda co cítíme každý den. Mnohdy bolestivé projevy, somatické příznaky nemocí. To vše nás nutí ke změně a přiblížení se čím dál víc k vědomé lásce. Prožíváme problematické vztahy.

Co je ten „vědomý vztah“?

Vědomý vztah je láskyplný vztah, ve kterém oba partneři vidí smysl ve společném růstu. Společně, bok po boku, jak muž a žena, bůh a bohyně.

Když se spojí lidé se záměrem společného růstu, tak se celý jejich vztah bude ubírat k něčemu vyššímu, než jen k uspokojení potřeb každého z nich.

Partnerství jako cesta

Takovéto partnerství je cestou evoluce. Společně tito dva lidé mají tu moc vyrůst daleko více, než kdyby šli po své cestě sami.

Oba obdrží za svou práci na sobě samých a na vztahu ve výsledku hluboké naplnění a dlouhodobou spokojenost.

4 pilíře vědomého vztahu

Pokud jste právě teď rozhodnuti, že chcete posunout svůj stávající láskyplný vztah na vyšší úroveň, poznáte teď 4 pilíře vědomého vztahu.

1. Na prvním místě je růst

Lidé ve vědomém vztahu nezkoumají a nekalkulují jeho výsledky. Nepočítají s tím, co jim vztah přinese. Na prvním místě je pro ně společný růst.

Mají představu, co od vztahu chtějí a jak by měl jejich vztah vypadat. Nelpí ale na výsledku, který vztah přinese. Více upřednostňují péči o společný růst a neřeší to, jestli právě jejich vztah funguje podle zažitých představ.

Pokud nerosteme, nevyživujeme naší duši

V každém případě platí, že jsme zde proto, abychom rostli. Jak fyzicky, tak i mentálně, emocionálně a také duchovně. Když zastavíme v růstu, tak nám tělo dá vědět, že je něco špatně.

Vztahy verze 1.0 mají tendenci růst potlačovat, namísto toho, aby ho posilovaly a podporovaly. Toto je jeden z mnoha důvodů, proč v dnešní době naše milostné vztahy nevycházejí.

Chtěním a ovládáním utlačujeme sami sebe

Pokud chcete, aby se váš partner choval podle vašich představ. Diktujete mu jak se má a nemá chovat, tak tím potlačujeme sami sebe. Dříve či později se vám to vrátí a pak se budete cítit utlačovaní a ovládaní.

V úžasu se pozastavíte nad tím, kým jste se to vlastně stali. To vede k tomu, že se dál v takovém vztahu budete cítit jako ve vězení, ze které se za každou cenu budete chtít vysvobodit.

Co pro to udělat?

Dát ve svém vztahu růst na první místo. Buďte si oba vědomi, že právě to je ten klíč k tomu, aby váš vztah byl stále živý. Buďte připraveni na to, že vás takový vztah může zavést do neznáma. Může se stát, že svůj vztah přerostete vy nebo váš partner. Odhoďte již dopředu tyto strachy a pomocí tohoto přístupu si ve vztahu udržujte volný proud života a lásky.

2. Převezměte zodpovědnost sami za sebe

Každý člověk si nese svá zranění a své vlastní vzorce chování z předchozích vztahů. Buďte si oba vědomi toho, že právě tato znamení minulosti budou odhalena zvlášť v tomto vědomém vztahu.

Připravte se na to, že na základě vašeho vnitřního nastavení budete opět prožívat pocity opuštění, uvíznutí, odmítnutí, přehlížení a jakékoliv další nepříjemné pocity, které přichází na základě vašich předchozích zkušeností, když budete cítit silné pouto k vašemu partnerovi.

Neustále šťastný vztah je iluze

Také si myslíte, že ve vědomém vztahu se lidé cítí pořád skvěle? Tak to vás vyvedu z omylu. Nepříjemné pocity se objevují s o to větší intenzitou, čím vědoměji svůj život žijeme.

Cítíme se „blbě“ a myslíme si, že se děje něco vážně divného. V těchto situacích ale nevidíme to, že nám tyto pocity vyvolali naše vlastní vzorce a přesvědčení. Za naše „blbě“ si můžeme sami a ne náš partner.

Co pro to udělat?

Buďte připraveni a ochotni řešit své problémy z minulosti i ty současné. Buďte si vědomi toho, že své stávající problémy opravíte pouze tehdy, když upravíte své vlastní vzorce a přesvědčení a díky tomu začnete tvořit „nový“ vztah.  A jak se upravit své vzorce? Třeba kvantovou terapií.

3. Cítit a vnímat

Ve vědomém vztahu je zapotřebí naslouchat sami sobě. Je vhodné vytvořit prostor proto, aby partneři byli schopni cítit své pocity a vnímat toho druhého.

Hovořit bez přetvářky o tom, co právě cítím. To není jednoduché dělat. Nikdo nás to neučil. Zato máme spoustu vzorců jak se chovat, abychom splnili představy ostatních.

Prostor pro upřímnost a respekt

Není obvyklé otevřeně říkat to, kdo jsem a co chci. Stát si na svém když to tak cítím a přitom nechat svého partnera dělat totéž. Tedy aby si stál na svém, když to tak cítí i on.

To, co v takovou chvíli slyším, se mi zpravidla nelíbí. Zaručuji, že se to nebude líbit ani vám. A taky to dá někdy pořádně jednomu zabrat to ustát.

Už jenom dovolení mění

Pokud dovolíte abyste měli svůj prostor pro upřímnost a respekt, tak vám to umožní vyjádřit sama sebe ve své podstatě. Je to jedna z nejléčivějších věcí, jakou vám vědomý vztah může dát.

Většina lidí funguje podle vzorce „změň sebe, aby tě milovali“ a tak se zavděčujeme všem lidem, které milujeme, protože nechceme dovolit, aby nás přestali milovat. Tím ale potlačujeme lásku v našem vztahu.

Co pro to udělat?

Dovolit si být naprosto upřímný. Postupně odhalovat sebe sama. Včetně těch částí, které je těžké sdílet. Odhalit se do úplné nahoty a dovolit si být zranitelný. Být si vědom své zranitelnosti. A totéž dovolit také svému partnerovi. Jedině tak se totiž se svým partnerem budete vidět skutečně takoví, jací jste. Pak může přijít ta skutečná bezpodmínečná láska.

4. Praxe lásky

Vědomý vztah je prostor, ve kterém se učíme realizovat svou lásku. Myslím si, že láska je hlavně o praktikování.

Trénink praxe přijímání, odpouštění a otevírání svého srdce, které vede k vlastní zranitelnosti. Trénink vnímání přítomného okamžiku a tvoření své vlastní reality.

Láska není odměna

Jsme naučeni dostávat lásku jako odměnu za něco. Když zlobíme jako děti, je nám láska odpírána. Jindy ji dostáváme za odměnu. Díky těmto programům často vnímáme lásku jako bonus za dosažení cíle.

Potom ale chceme lásku prožívat neustále, jenomže ono to nejde. Docházejí stimuly a tento vrcholný prožitek se nám nedostává. Pak nejsme ve vztahu spokojeni, ale chybí nám to pochopení, o čem ta „láska“ vlastně je.

Láska je cesta

Láska je nekonečná cesta a prozkoumávání. Je to nejvyšší vibrace, která nám přináší blaženost a skvostné pocity. Je to primární lidská potřeba. Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám přinášelo náměty k růstu.

V nekonečných situacích, které ve vztazích prožíváme, se můžeme začít ptát sami sebe: „Co teď mám mé srdce udělat?“. Pocit nebo myšlenka se můžou pokaždé lišit, ale jen díky tomu můžeme najít řešení, které nás nikdy předtím nenapadli.

Co pro to udělat?

Buďte připraveni praktikovat lásku. Vědomý vztah je ztělesněním lásky. Po celou dobu, kdy budete každodenní lásku praktikovat a budete jí celým srdcem oddáni, bude váš život překypovat láskou ve všech podobách a takovým způsobem, jakým si ani v nejbláznivějším snu nedokážete představit.

Jste připraveni začít žít vědomý vztah?

Miloslav Látal
Jsem tvůrce.
Tvořím počítačové programy, tvořím si svou realitu a učím lidi vytvořit si svou vlastní realitu také.
Proč tu jsem?
Když vás trápí zhoršující se vztahy, emocionální nevyrovnanost nebo jiná traumata, je vždy důležité zjistit důvod a udělat změnu sami v sobě. A touto radikální změnou vaší osobnosti vás velice rád provedu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů